nik 4691 r

Издвојена одељења

И ОВО СМО МИ...

У селу Дубона, недалеко од Младеновца, смештена је школа која функционише као издвојено одељење матичне школе „Момчило Живојиновић“. Према неким изворима, Дубона није имала школу све до 1870. године и те године је уписан 21 ученик у први разред. Стара школа у Дубони, која је спадала у лепше зграде подунавског среза, радила је до 1954. године, када је замењена новом модерном школом која и данас ради. Некада је школа била самостална и носила име „Страхиња Новаковић Бане“, по јунаку који је страдао у Другом светском рату. Седамдесетих година школа је припојена ОШ „Момчило Живојиновић“ и радила је као четворогодишња, да би 1996/97 прерасла у осмогодишња школу. Реновирана је 2004. године и данас је то модерна зграда, потпуно опремљена и снабдевана свим неопходним средствима за рад. Школа поседује информатички кабинет, простране спортске терене, фискултурну салу, а реконструисано је и уређено дечје игралиште. У Дубони сада има два комбинованаодељења од првог до четвртог разреда са 38 ученика и по једно одељење од петог до осмог разреда са 27 ученика. Иако је број ученика релативно мали, бројне су награде и признања које ученици постижу на разним школским, окружним и републичким такмичењима, где квалитет њиховог знања посебно долази до изражаја. Ученици ове школе се, поред обавезних, радо одазивају слободнимактивностима и учествују у раду секција. На нивоу школе постоје драмска, рецитаторска, ликовна секција, као и хор виших разреда. Ученици својим умењем, знањем и креативношћу узимају активно учешће у обележавању значајних датума из живота школе, локалне заједнице, као и важних датума из наше прошлости.

Проф. Јелена Вићовац