Биологија

Излет у Засавицу

У суботу, 28.09.2013. године изведен је излет у заштићено природно добро "Засавица" у организацији Еколошко-биолошке секције. На излет је ишло 110 ученика од 5. до 8. разреда.

Кренули смо у 7:30 испред школе. У 10:00 смо били у Сремској Митровици, где нас је сачекала наш водич, Љиља Радовановић, из "АНИТУРС"-а Од ње смо чули занимљиву историју овог града,стално насељеног већ 2000 година. Посебно интересантне приче о њему као Сирмијуму из доба римског царства. Ту смо обишли отворене локалитете: Царску палату, Базилику светог Димитрија, Житни трг.

На много места у Сремској Митровици налазе се ова „места за пољубац“, која славе љубав.
Испред Царске палате налази се споменик у бронзи свињи мангулици и псу пулију, заштитним знацима Сремске Митровице

Ископине базилике Светог Димитрија

Споменик Милеви Марић Ајнштајн на трг

Следећа станица је била Засавица. У овом заштићеном природном добру прво смо се дружили са аутохтоним, нашим старим врстама домаћих животиња(подолско говече, свиња мангулица, овце, коњи, магарци...)

Уживали смо у грађевинама у етно стилу у Засавици и посматрали предиван крајолик са видиковца.

Возили смо се бродићем „УМБРА“ и слушали изузетно надахнуту причу живе легенде из Засавице, биолога Мише.

Ручак смо имали у сеоском домаћинству „ЧИКИЋ“. Ручак је био изузетно укусна,а посебно је пријала љубазност домаћина.

Овде је такође било спортских активности и такмичења.Ученици су се тркали у џаковима,навлачили конопац,одбојку и фудбал....